Urologia, Seksuologia i Ginekologia

Firma Pfizer jest jedną z największych innowacyjnych firm farmaceutycznych o zasięgu globalnym, dostarczycielem nowoczesnych terapii w różnych dziedzinach medycyny, również w urologii. 

Łagodny rozrost stercza
(ang. Benign Prostatic Hyperplasia – BPH)

Łagodny rozrost stercza (BPH) należy do najczęstszych chorób urologicznych mężczyzn i jest związany z wiekiem. U prawie połowy mężczyzn po 60 roku życia mogą występować objawy kliniczne BPH, powodując znaczne obniżenie jakości życia, a powikłania, takie jak nawracające infekcje dróg moczowych, kamica pęcherza moczowego czy zakażenia nerek przyczyniają się do pogorszenia stanu zdrowia. Głównym i najczęściej występującym objawem sugerującym BPH jest utrudniony odpływ moczu z pęcherza moczowego.

 

Narządem objętym chorobą jest gruczoł krokowy, nazywany też sterczem lub prostatą, występujący jedynie u płci męskiej. Gruczoł ten zlokalizowany jest tuż poniżej pęcherza moczowego dookoła cewki moczowej. Funkcją gruczołu krokowego jest wytwarzanie wydzieliny, która upłynnia spermę i uodparnia ją na kwaśne pH środowiska pochwy. Dodatkowo skurcz mięśni gładkich prostaty zapobiega wydostawaniu się moczu do cewki moczowej podczas stosunku płciowego.

 

Gruczoł krokowy u zdrowego mężczyzny waży około 20 gramów. Zmiany histologiczne (zwiększenie liczby komórek i w związku z tym masy tkankowej gruczołu), postępujące w miarę starzenia się, powodują powiększenie i stwardnienie struktury gruczołu, co skutkuje uciskiem na cewkę moczową i pojawianiem się objawów klinicznych choroby. Częstość występowania BPH wzrasta wraz z wiekiem. Na podstawie przeprowadzonych badań uważa się, że u około 50% mężczyzn powyżej 40. roku życia rozwinie się w przyszłości histologiczny rozrost stercza (BPH), a u 30-50% z nich wystąpią dokuczliwe objawy z dolnych dróg moczowych.

 

Istotą BPH jest zwężenie cewki moczowej na poziomie gruczołu krokowego powodujące utrudniony przepływ moczu. Za utrudnienie to odpowiedzialność ponoszą dwa mechanizmy. Bezpośredni ucisk z zewnątrz powiększonego gruczołu krokowego na cewkę moczową (komponent mechaniczny) oraz skurcz mięśni gładkich w jego obrębie również powodujący uciśnięcie cewki moczowej (komponent dynamiczny). Te dwa komponenty determinują obraz kliniczny BPH gdzie nasilenie objawów nie zależy bezpośrednio od wielkości gruczołu krokowego. Występowanie tzw. przeszkody podpęcherzowej prowadzi do powstania objawów ze strony dolnych dróg moczowych określanych jako LUTS - lower urinary tract symptoms, do których należą objawy podrażnieniowe (naglące parcie, częstomocz, nietrzymanie moczu) oraz przeszkodowe (niezdecydowany początek mikcji, słaby strumień moczu, wydłużony czas mikcji, kroplowanie, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza). Zaniedbane i nie leczone pierwsze objawy choroby mogą doprowadzić do uszkodzenia pęcherza, a w skrajnych przypadkach również nerek. W następstwie mogą skutkować powstaniem kamicy, zatrzymaniem moczu wymagającym założenia cewnika, a nawet ciężką niewydolnością nerek. 

Rozpoznanie BPH

Rozpoznania BPH dokonuje lekarz na podstawie szczegółowego wywiadu, ilościowej oceny dolegliwości, przedmiotowego badania przez odbyt (badanie per rectum), ogólnego badania moczu, oznaczenia stężenia PSA w surowicy krwi (swoisty antygen sterczowy) oraz innych badań zależnie od sytuacji i stanu pacjenta. Zakres działań terapeutycznych dotyczących chorych na BPH jest bardzo rozległy i obejmuje tzw. baczne wyczekiwanie, kiedy to pacjent podlega jedynie obserwacji, farmakoterapię i metody chirurgiczne. Do głównych celów leczenia farmakologicznego należy szybkie, skuteczne i długotrwałe zmniejszenie nasilenia LUTS, przeciwdziałanie powstawaniu przeszkody w odpływie moczu, zapobieganie wystąpieniu ostrego zatrzymania moczu oraz zmniejszenie ryzyka zastosowania leczenia chirurgicznego. Konieczność interwencji chirurgicznej pojawia się u pacjentów, u których leczenie farmakologiczne nie usuwa objawów choroby. 

Blokowanie receptorów odpowiedzialnych za skurcz mięśni gładkich szyi pęcherza moczowego i prostaty (jako jeden z rodzajów terapii farmakologicznej) jest wykorzystywane w leczeniu objawów łagodnego rozrostu stercza. Wykazano, że takie leczenie skutecznie łagodzi dokuczliwe objawy ze strony dolnych dróg moczowych znacząco poprawiając jakość życia wielu pacjentów z BPH.

Firma Pfizer jest jedną z największych innowacyjnych firm farmaceutycznych o zasięgu globalnym, dostarczycielem nowoczesnych terapii w różnych dziedzinach medycyny, również w urologii.

Znajdź lek